ПОДАТКОВІ ПІЛЬГИ БЛАГОДІЙНИКУ

Податкові пільги благодійнику

 

У розвинутих країнах світу благодійність з боку бізнесу всіляко підтримується. Існують цілі програми податкових пільг для підприємців та компаній, які вкладають свої гроші у добрі справи.

Український Податковий кодекс також передбачає ряд пільг, якими можуть скористатися платники податків, що займаються благодійністю. Детальні роз’яснення щодо цього питання :

 

– Які податкові пільги мають юридичні особи, що здійснюють пожертви на рахунок благодійних фондів?

– Для всіх платників податку на прибуток Податковим кодексом України (ст. 138) передбачено, що вартість благодійної допомоги неприбутковим організаціям, включається до складу витрат. Однак обов’язковою умовою цього є те, щоб вартість благодійної допомоги не перевищувала 4% від оподатковуваного прибутку за попередній звітній рік. Тобто якщо підприємство вирішить передати до благодійного фонду гроші, товари, надати послуги чи виконати роботи на суму не більшу за 4% минулорічного прибутку, з якого було сплачено податок, то таке підприємство має право занести свої благодійні пожертви до складу витрат (на які, відповідно, не нараховується податок на прибуток). Важливий нюанс: благодійні пожертви включаються до складу витрат за датою фактичного перерахування (якщо мова йде про грошову допомогу) чи надання послуг, виконання робіт.
Для підприємств, які є платниками ПДВ, Податковим кодексом передбачене звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій, що пов’язані із наданням благодійної допомоги. Благодійною допомогою у цьому випадку визнається безоплатне надання товарів та послуг офіційно зареєстрованим неприбутковим благодійним організаціям.


– Чи мають право на податкові знижки фізичні особи, які займаються благодійністю, перераховуючи кошти благодійним організаціям?

– Так, фізичні особи-платники податку, згідно із Податковим кодексом України (ст. 166), мають право на податкові знижки. Щоб вирахувати суму податку, на яку можуть бути зменшені податкові зобов’язання, необхідно від суми «чистої» нарахованої заробітної плати (тобто такої, з якої вже вирахуваний єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхові внески до Накопичувального фонду) відняти суму витрат, дозволених до включення податкової знижки та помножити на ставку податку, визначеного статтею 167.1 Податкового кодексу. Ці розрахунки проводяться у додатку 6 Податкової декларації про майновий стан і доходи за звітній рік.

 

 

Випадки коли фізична особа витрачає свої кошти на благодійність має право на податкові знижки:

1) Якщо фізична особа передала благодійній неприбутковій організації кошти або майно, сумарна вартість яких не перевищує 4% від його загального оподатковуваного доходу за звітній рік.
2) Право на податкову знижку мають лише ті фізичні особи, які мають реєстраційний номер облікової картки платника податку (т.з. Ідентифікаційний код) або ті, хто за релігійними переконаннями від цього номеру відмовилися і мають про це відповідну відмітку в паспорті.
3) Благодійна діяльність має бути підтверджена платіжними або розрахунковими документами (квитанціями, фіскальними чи товарними чеками, касовими ордерами, копіями договорів, за якими можна встановити продавця товарів (послуг) та їх покупця (отримувача). У цих документах неодмінно має бути вказана ціна товарів чи послуг та строк їх продажу.